Komunikat Zarządu dot. sytuacji na rynku elektroniki na przełomie 2020/2021

Pandemia COVID-19 i wywołane nią ograniczenia wpływają na wiele branż na całym świecie. Jednak sytuacja epidemiologiczna spowodowała także znaczące przeobrażenie naszego stylu życia. Dzisiaj informujemy o zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie na globalnym rynku wyświetlaczy.

Jak wygląda sytuacja?

Na rynku elektroniki konsumenckiej od kilku miesięcy obserwujemy wzmożone zapotrzebowanie na komputery, tablety oraz telewizory, a także inne urządzenia, które ułatwiają nam zarówno pracę, jak i naukę w warunkach domowych. Co ciekawe, rosnące ceny nie wpływają znacząco na dynamikę popytu.

To zaburzenie równowagi łańcucha dostaw jest głównym powodem niedoboru układów scalonych i szkła TFT na rynku oraz postępującego za nim wzrostu cen komponentów, jak i urządzeń końcowych. Niestety, w ostatnich miesiącach obserwujemy pogarszanie się tej sytuacji. Dostępne raporty gospodarcze przewidują, że obecny wzrost cen, jak i wzmożony popyt na panele LCD będzie utrzymywał się do końca roku.

Na sytuację rynkową wpływa także decyzja niektórych japońskich i koreańskich producentów, którzy zdecydowali się na wycofanie z produkcji paneli LCD na rzecz wyświetlaczy OLED.  

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie z pogranicza polityki i gospodarki, jak np. wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, czy komplikująca się sytuacja polityczna związana z wyborami prezydenckimi w USA.

Jak to wpływa na naszą działalność?

Globalna sytuacja wpływa nie tylko na wzrost cen u naszych dostawców – średnio o nawet 20-30%, ale także na wydłużenie się czasu dostaw komponentów. Aby uniknąć opóźnień zachęcamy naszych Klientów do składania zamówień ramowych na 2021 rok jak najwcześniej – szczególnie w sytuacjach, gdy dotyczy to projektów, w których kluczowy jest czas realizacji.

W ten sposób ograniczamy ryzyko związane z niedoborem materiałów, a także opóźnieniami w dostawach.

Jednocześnie informujemy, że w związku ze wzrostem cen każdorazowo weryfikujemy ich poziom przed zaakceptowaniem zamówienia, co może wpływać na czas potrzebny na przygotowanie oferty.

Według analityków sytuacja związana z niedoborem komponentów może utrzymać się do połowy 2021 roku. Dokładamy wszelkich starań, aby w jak najmniejszym stopniu odbiła się ona na naszych Klientach. Liczymy na Wasze zrozumienie i wierzymy, że wzajemne wsparcie pozwoli nam przetrwać te trudne czasy.

Najnowsze Artykuły

Rozwiązania dla transportu: 48.5-calowe wyświetlacze LCD-TFT od Litemaxa

W ofercie Unisystemu dostępne są nowe modele wyświetlaczy LCD-TFT od Litemaxa. To 48.5-calowe stretch’e, które doskonale sprawdzą się w branży transportowej, w aplikacjach indoorowych i outdoorowych. Modele z serii 4851-Y...

Łatwy w implementacji 10.1-calowy LCD-TFT od Winstara

Godnym uwagi rozwiązaniem, które niedawno trafiło na rynek jest model WF101JSYFHLHBV firmy Winstar. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie niemal gotowe do implementacji w urządzeniu końcowym.   Model WF101JSYFHLHBV to...

Spotkajmy się na Evertiq Expo 2022 w Warszawie

27 października 2022 r. (czwartek) na PGE Narodowym odbędą się targi Evertiq Expo 2022. Organizator deklaruje, że będzie to największe tegoroczne wydarzenie w branży elektronicznej w Polsce. Znajdziecie nas na...

Nowe wyświetlacze panoramiczne o wysokiej jasności od Winstara

Do oferty Unisystemu dodaliśmy trzy nowe modele wyświetlaczy LCD-TFT od Winstara: WF39ESWASDNN0#, WF39ESWASDNG0# i WF39ESWASDNT0#. To rozwiązania bar type, czyli panoramicznego formatu, które – dzięki wyśrubowanym parametrom – doskonale sprawdzą...

Przewiń do góry