
Pandemia COVID-19 i wywołane nią ograniczenia wpływają na wiele branż na całym świecie. Jednak sytuacja epidemiologiczna spowodowała także znaczące przeobrażenie naszego stylu życia. Dzisiaj informujemy o zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie na globalnym rynku wyświetlaczy.
Jak wygląda sytuacja?
Na rynku elektroniki konsumenckiej od kilku miesięcy obserwujemy wzmożone zapotrzebowanie na komputery, tablety oraz telewizory, a także inne urządzenia, które ułatwiają nam zarówno pracę, jak i naukę w warunkach domowych. Co ciekawe, rosnące ceny nie wpływają znacząco na dynamikę popytu.
To zaburzenie równowagi łańcucha dostaw jest głównym powodem niedoboru układów scalonych i szkła TFT na rynku oraz postępującego za nim wzrostu cen komponentów, jak i urządzeń końcowych. Niestety, w ostatnich miesiącach obserwujemy pogarszanie się tej sytuacji. Dostępne raporty gospodarcze przewidują, że obecny wzrost cen, jak i wzmożony popyt na panele LCD będzie utrzymywał się do końca roku.
Na sytuację rynkową wpływa także decyzja niektórych japońskich i koreańskich producentów, którzy zdecydowali się na wycofanie z produkcji paneli LCD na rzecz wyświetlaczy OLED.
Nie bez znaczenia pozostają również kwestie z pogranicza polityki i gospodarki, jak np. wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, czy komplikująca się sytuacja polityczna związana z wyborami prezydenckimi w USA.
Jak to wpływa na naszą działalność?
Globalna sytuacja wpływa nie tylko na wzrost cen u naszych dostawców – średnio o nawet 20-30%, ale także na wydłużenie się czasu dostaw komponentów. Aby uniknąć opóźnień zachęcamy naszych Klientów do składania zamówień ramowych na 2021 rok jak najwcześniej – szczególnie w sytuacjach, gdy dotyczy to projektów, w których kluczowy jest czas realizacji.
W ten sposób ograniczamy ryzyko związane z niedoborem materiałów, a także opóźnieniami w dostawach.
Jednocześnie informujemy, że w związku ze wzrostem cen każdorazowo weryfikujemy ich poziom przed zaakceptowaniem zamówienia, co może wpływać na czas potrzebny na przygotowanie oferty.
Według analityków sytuacja związana z niedoborem komponentów może utrzymać się do połowy 2021 roku. Dokładamy wszelkich starań, aby w jak najmniejszym stopniu odbiła się ona na naszych Klientach. Liczymy na Wasze zrozumienie i wierzymy, że wzajemne wsparcie pozwoli nam przetrwać te trudne czasy.
2020-11-12
Najnowsze Artykuły
Okrągłe 1.28-calowe wyświetlacze LCD-TFT od Winstara
W ofercie Unisystemu dostępne są dwa okrągłe 1.28-calowe wyświetlacze LCD-TFT wprowadzone na rynek przez firmę Winstar (WF0128BTYAA4DNN0 i WF0128BTYAA4DNF10). To modele, które doskonale sprawdzą się w elektronice konsumenckiej, np. ekspresach, …
Okrągłe 1.28-calowe wyświetlacze LCD-TFT od Winstara Czytaj Więcej
ET011TT6 – klasyczny okrągły wyświetlacz EPD od E Inka
W ofercie Unisystemu dostępne są różne warianty wyświetlaczy e-papierowych. Poza typowymi rozwiązaniami o standardowych formatach znaleźć wśród nich można okrągły model ET011TT6 od E Inka, który doskonale sprawdzi się m.in. …
ET011TT6 – klasyczny okrągły wyświetlacz EPD od E Inka Czytaj Więcej
7- i 10.1-calowe rozwiązania od Riverdi – seria STM32 Embedded Displays
W naszej ofercie dostępne są produkty polskiego producenta, firmy Riverdi, które są w stanie samodzielnie obsłużyć warstwę wizualną urządzeń z zapotrzebowaniem na wysoką wydajność obliczeniową. Seria STM32 Embedded Displays to …
7- i 10.1-calowe rozwiązania od Riverdi – seria STM32 Embedded Displays Czytaj Więcej
Unisystem wśród laureatów Diamentów Forbesa 2023
W corocznym rankingu redakcja „Forbes” wyróżnia najdynamiczniej rozwijające się firmy w Polsce. Wśród laureatów Diamentów Forbesa 2023 znalazł się Unisystem. W ostatnich latach realizowaliśmy wszystkie zakładane cele w zakresie osiąganych …
Unisystem wśród laureatów Diamentów Forbesa 2023 Czytaj Więcej