
Jedną z rozwijanych funkcjonalności ekranów LCD jest local dimming. To technologia strefowego dostosowywania podświetlenia ekranu do wyświetlanej treści poprzez rozjaśnianie jasnych i przyciemnianie ciemnych obszarów. Efekt: zwiększony kontrast i wierniejsze odwzorowanie barw przy ograniczonym poborze prądu.
Obecnie można wyróżnić dwa warianty podświetleń LED:
- edge-lit z LED-ami umieszczonymi w różnych konfiguracjach na krawędziach: wszystkich (prawa i lewa, górna i dolna), tylko na prawej i lewej, tylko na górnej i dolnej lub wyłącznie na górnej lub dolnej,
- direct-lit z LEDami umieszczonymi za ekranem.
Sposób rozmieszczenia LED-ów wpływa na precyzję, z jaką obraz jest rozjaśniany i przyciemniany. Najmniej precyzyjnymi są rozwiązania edge-lit z podświetleniem tylko górnej lub dolnej krawędzi – rozświetlane są pasma, które przebiegają przez całą szerokość wyświetlacza. W przypadku rozwiązań edge-lit z podświetleniem wszystkich krawędzi łuna wokół rozjaśnianych obiektów zmniejsza się, jednak zawsze jest powiązana z brzegiem ekranu. Najbardziej precyzyjnymi są rozwiązania direct-lit, w których LED-y są łączone w „strefy” odpowiadające za rozświetlanie ściśle określonych obszarów wyświetlacza. Bez wątpienia, jest to najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie z funkcjonalnością local dimming (określaną w tym przypadku również jako full-array local dimming).

Co więcej, local dimming – choć komercyjnie głównie kojarzony jako rozwiązanie poprawiające jakość prezentowanych obrazów – wpływa również na zużycie energii. Wprowadzenie strefowości pozwala na ograniczenie poboru prądu wymaganego do zapewnienia czytelności wyświetlanych treści.
W naszej ofercie znajdziesz wyświetlacze z funkcjonalnością local dimming.
Skontaktuj się – chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego rozwiązania dla twojego projektu.
2019-12-05
Najnowsza Baza Wiedzy
Bonding Optyczny – Jak łączyć wyświetlacz z panelem dotykowym
Funkcja ekranu dotykowego to coraz częściej spotykany dodatek do wyświetlaczy stosowanych w przemyśle. Dodatek, ponieważ do standardowego wyświetlacza należy dołączyć specjalne komponenty, dzięki którym obraz staje się interaktywnym panelem dotykowym: …
Bonding Optyczny – Jak łączyć wyświetlacz z panelem dotykowym Czytaj Więcej
Zastosowanie paneli dotykowych w przestrzeni publicznej
Podczas korzystania z urządzeń zlokalizowanych w przestrzeni publicznej, coraz częściej posługujemy się dotykiem – w ten sposób obsłużymy m.in. bankomat, biletomat czy parkomat, automat do odbierania i nadawania przesyłek, a …
Zastosowanie paneli dotykowych w przestrzeni publicznej Czytaj Więcej
Local Dimming – doskonalenie wyświetlaczy LCD
Backlight, czyli podświetlenie w wyświetlaczach LCD, ma wpływ na szereg parametrów w końcowej aplikacji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje backlightów: edge-lit oraz direct-lit. Na ich wydajność można dodatkowo wpływać …
Wyświetlacze LCD-TFT – w poszukiwaniu nietypowych kształtów
Większość otaczających nas wyświetlaczy LCD-TFT to prostokąty w proporcjach zbliżonych do popularnego 16:9. Jesteśmy do tego formatu przyzwyczajeni i sprawdza się on w większości zastosowań. Jednak w ostatnich latach rośnie …
Wyświetlacze LCD-TFT – w poszukiwaniu nietypowych kształtów Czytaj Więcej