Innowacyjna powłoka antybakteryjna

Innowacyjna powłoka antybakteryjna

Czy wiesz, jakie miejsce jest największym siedliskiem bakterii na lotnisku? To panele dotykowe kiosków do samodzielnej odprawy. Oszacowano, że średnio są „zamieszkiwane” przez ponad 250 tys. CFU (na jednym zarejestrowano rekordowy wynik – ponad 1 milion CFU*!).

Jesteśmy otoczeni rozwiązaniami wyposażonymi w panele dotykowe, z których korzystamy na co dzień – to biletomaty, bankomaty czy samoobsługowe kasy. Wystarczy pięć sekund, aby bakterie znajdujące się na powierzchni używanego sprzętu pozostały na naszych palcach. 

Dobre i złe bakterie

Nie wszystkie drobnoustroje stanowią zagrożenie – niektóre są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety, w próbkach pobranych z lotniskowych paneli dotykowych wykryto również te, które wywołują m.in. zapalenia (np. płuc), infekcje (np. skóry, zatok, uszu) czy zatrucia pokarmowe.

CFU (colony-forming units) – tłum. jednostka tworząca kolonię, określa liczbę drobnoustrojów znajdujących się w analizowanym materiale.

badaniu przeprowadzonym przez firmę Insurance Quotes analizie poddano próbki pobrane na trzech lotniskach i w trzech głównych liniach lotniczych w USA.

Inne przykładowe rezultaty:

  •  poręcze ławek w lotniskowych poczekalniach (21 630 CFU),
  •  przyciski do spuszczania wody w samolotowych toaletach (95 145 CFU),
  •  rozkładane siedzeniowe stoliki (11 595 CFU),
  •  klamry pasów bezpieczeństwa (1 116 CFU).

Podane wartości są uśrednione i odnoszą się do calów kwadratowych (in2).

Minimalizacja zagrożenia

Producenci urządzeń elektronicznych prześcigają się w tworzeniu rozwiązań nie tylko przyjaznych, lecz również bezpiecznych dla użytkowników. Dotyczy to w szczególności powierzchni paneli dotykowych, które pokrywa się substancjami antybakteryjnymi.  

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są powłoki zawierające cząsteczki srebra. Alternatywą dla nich może być wprowadzana na rynek receptura o innym składzie opatentowana przez firmę Kastus. Jej skuteczność potwierdzono w analizach laboratoryjnych – zabija 99,999% bakterii zapewniając całodobową ochronę.

Maksymalizacja trwałości

To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu, w których panele dotykowe są dziennie obsługiwane przez tysiące osób. Co ważne, nie wpływa na jakość wyświetlanych treści i sposób obsługi urządzenia. Dzięki całkowitej przezroczystości jest niedostrzegalna dla użytkownika.

W porównaniu do rozwiązań bazujących na cząsteczkach srebra powłoka firmy Kastus zachowuje wyjątkową trwałość przez cały czas użytkowania urządzenia bez konieczności ponownej aplikacji. Dowodzą tego wyniki badań laboratoryjnych – nawet po 3 tys. cyklów czyszczenia z wykorzystaniem nylonowej szczotki i środków chemicznych nie tylko nie odnotowano na niej żadnych uszkodzeń, lecz również potwierdzono skuteczność właściwości antybakteryjnych.

Skontaktuj się z nami, aby sprawdzić, jak chronić swoje urządzenia.

Najnowsza Baza Wiedzy

Wyświetlacze do przenośnych urządzeń pomiarowych

Metrologia przemysłowa to dziedzina, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Producenci, chcąc dostarczać klientom rozwiązania najwyższej jakości, wprowadzają do procesów produkcyjnych kolejne etapy weryfikacji, także z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń...

Jak zabezpieczyć ekran przed zanieczyszczeniami?

Utrzymywanie ekranu w czystości poprzez przetarcie powierzchni ściereczką z mikrofibry, to tak naprawdę ostatni etap „czyszczenia”, pozostający w gestii użytkownika modułu. W czasie projektowania urządzenia warto rozważyć różne formy zabezpieczania...

Wyświetlacze dla rozwiązań smart home

Można powiedzieć, że ekrany wtopiły się w otaczającą nas przestrzeń publiczną. Trudno sobie wyobrazić powrót do tradycyjnych form podróżowania bez zaawansowanych systemów informacji pasażerskiej, których kluczowym elementem są wyświetlacze –...

Testy EMC – Czym są i dlaczego są konieczne?

Twój nowy produkt. Zaawansowany sprzęt dedykowany branży wojskowej, medycznej, transportowej, lub po prostu przeznaczony na rynek konsumencki. Projekt dopracowywany w najmniejszych szczegółach przez kilka miesięcy lub nawet lat. Dziesiątki, jeśli...

Scroll to Top