
Wyświetlacze EPD (Electronic Paper Display) są obecne na światowym rynku od wielu lat, jednakże zakres ich zastosowań do tej pory był ograniczony. Aktualnie dzięki rozwojowi technologii poszerzono wachlarz możliwych aplikacji. Ze względu na charakterystyczne, bardzo korzystne cechy i coraz niższe ceny, e-papier zyskuje coraz większą popularność. Chcąc ułatwić klientom dostęp do tej technologii, firma Unisystem wzbogaciła niedawno swoją ofertę o elektroniczny papier. Trzeba jednak zaznaczyć, że aby w pełni korzystać z technologii EPD potrzebny jest również dopasowany kontroler. Różnorodność zastosowań spowodowała, że na rynku pojawiły się dwa rodzaje dedykowanych kontrolerów, które również znalazły się w asortymencie Unisystemu.
Kontroler MpicoSys
Pierwszym z nich jest kontroler firmy MpicoSys, który umożliwia korzystanie z wyświetlaczy e-papierowych firmy E Ink w analogiczny sposób, jak z innych wyświetlaczy elektronicznych. Koncepcja opiera się na energooszczędnych mikrokontrolerach, na bazie których opracowane zostały sterowniki pozwalające na precyzyjne kontrolowanie ekranu przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Sterownik komunikuje się z modułem za pomocą interfejsu SPI. Takie rozwiązanie umożliwia znaczne obniżenie kosztu sterownika, co korzystnie wpływa na cenę końcowej aplikacji. Użytkownik powinien mieć jednak świadomość, że tego typu sterownik wymaga własnego zaprogramowanego mikrokontrolera do komunikacji i wysyłania obrazu po SPI. Firma MpicoSys przygotowała także dedykowaną przejściówkę USB SPI, która umożliwia łatwe podłączenie kontrolera do dowolnego komputera.

Kontroler Visionect
Zupełnie inne rozwiązanie zaprojektowała firma Visionect. Tworząc kontrolery do e-papieru, Visionect obrał sobie za cel maksymalne uproszczenie obsługi oraz konfiguracji wyświetlacza. Finalnie powstał kontroler, w którym oprogramowanie jest na tyle kompleksowe, że razem z wyświetlaczem EPD w praktyce tworzy kompletne, bezprzewodowe urządzenie sieciowe.
Aplikacja nie wymaga zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej. Kontrolery Visionect bazują na układach scalonych ASIC firmy Epson, stworzonych pod kątem wyświetlaczy E Ink. Modułem zarządza się korzystając ze specjalnie stworzonej platformy o nazwie VSS (Visionect Software Suite). Jest to kompletny webowy interfejs graficzny, dzięki któremu można m.in. w łatwy sposób kontrolować i zmieniać wyświetlaną treść czy przeglądać dane dotyczące poboru mocy. VSS posiada również dedykowane API, dzięki czemu można go integrować z własną aplikacją.

Nowi dostawcy, nowe możliwości
Nowy profil w ofercie Unisystemu wiąże się z niedawno zawartą współpracą z trzema firmami powiązanymi z technologią e-papierową (wyświetlacze oraz kontrolery) – firmami E Ink, MpicoSys oraz Visionect. Firma E Ink jest pionierem oraz światowym liderem w projektowaniu i wytwarzaniu wyświetlaczy EPD, natomiast firmy MpicoSys oraz Visionect, projektują i dostarczają odpowiednie kontrolery do wyświetlaczy E Ink. Współpraca Unisystemu z tymi trzema podmiotami umożliwia nam zaoferowanie klientom kompleksowej usługi z zakresu technologii EPD.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą e-papieru. Jeżeli mają Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu.
2017-09-06
Najnowsza Baza Wiedzy
Bonding Optyczny – Jak łączyć wyświetlacz z panelem dotykowym
Funkcja ekranu dotykowego to coraz częściej spotykany dodatek do wyświetlaczy stosowanych w przemyśle. Dodatek, ponieważ do standardowego wyświetlacza należy dołączyć specjalne komponenty, dzięki którym obraz staje się interaktywnym panelem dotykowym: …
Bonding Optyczny – Jak łączyć wyświetlacz z panelem dotykowym Czytaj Więcej
Zastosowanie paneli dotykowych w przestrzeni publicznej
Podczas korzystania z urządzeń zlokalizowanych w przestrzeni publicznej, coraz częściej posługujemy się dotykiem – w ten sposób obsłużymy m.in. bankomat, biletomat czy parkomat, automat do odbierania i nadawania przesyłek, a …
Zastosowanie paneli dotykowych w przestrzeni publicznej Czytaj Więcej
Local Dimming – doskonalenie wyświetlaczy LCD
Backlight, czyli podświetlenie w wyświetlaczach LCD, ma wpływ na szereg parametrów w końcowej aplikacji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje backlightów: edge-lit oraz direct-lit. Na ich wydajność można dodatkowo wpływać …
Wyświetlacze LCD-TFT – w poszukiwaniu nietypowych kształtów
Większość otaczających nas wyświetlaczy LCD-TFT to prostokąty w proporcjach zbliżonych do popularnego 16:9. Jesteśmy do tego formatu przyzwyczajeni i sprawdza się on w większości zastosowań. Jednak w ostatnich latach rośnie …
Wyświetlacze LCD-TFT – w poszukiwaniu nietypowych kształtów Czytaj Więcej