Wyświetlacze dla rozwiązań smart home

Można powiedzieć, że ekrany wtopiły się w otaczającą nas przestrzeń publiczną. Trudno sobie wyobrazić powrót do tradycyjnych form podróżowania bez zaawansowanych systemów informacji pasażerskiej, których kluczowym elementem są wyświetlacze – to z nich odczytujemy informacje dotyczące m.in. bieżącego statusu podróży. Doceniamy sprawne i szybkie przekazywanie informacji, nawet tych niekoniecznie nam sprzyjających, np. o opóźnionych pociągach czy samolotach (bo przynajmniej wiadomo, czego się spodziewać!). Co więcej, inteligentne systemy upowszechniają się również w przestrzeniach prywatnych jako popularne rozwiązania smart home.  

Do systemów, które w niewidoczny sposób oplatają nasze domy, podłączamy kolejne urządzenia. Zdalnie możemy sterować oświetleniem, regulować temperaturę, zaplanować pranie, otworzyć lub zamknąć bramę, podlać trawnik, itd. Możliwości cyfryzacji przestrzeni domowej wydają się być nieograniczone, szczególnie mając na uwadze nadchodzącą rewolucję 5G. 

Wygodne sterowanie za pomocą panelu

Wszystkimi tymi czynnościami możemy zarządzać z poziomu smartphone’a, jednak czasami wygodniejsze może okazać się skorzystanie z modułu sterowania, np. w formie panelu na stałe zamontowanego na ścianie.   

Z perspektywy użytkownika najważniejszym elementem takiego urządzenia będzie ekran. Warto, aby było to rozwiązanie, które zapewni doskonałą czytelność prezentowanych na nim treści i wieloletnią trwałość zastosowanych w nim komponentów. Na rynku dostępne są różne moduły przeznaczone do aplikacji smart home. Zaliczyć do nich można zaprojektowaną przez zespół Riverdi serię wyświetlaczy wyposażonych w mikrokontroler STM32. Są to rozwiązania kompatybilne z oprogramowaniem TouchGFX, które umożliwia samodzielne projektowanie interfejsów użytkownika (GUI – graphical user interface). Wśród nich warto zwrócić uwagę na 10.1-calowy model RVT101HVSNWC00-B o rozdzielczości 1280×800 px, jasności 850 cd/m2, kontraście 1000:1 i kątach obserwacji 85°/85°/85°/85°.  

W modelu RVT101HVSNWC00-B zastosowano pojemnościowy panel dotykowy i wytrzymałe szkło ochronne. Cechy tych komponentów sprawiają, że nie jest to typowe rozwiązanie konsumenckie – doskonale sprawdzi się w wymagających warunkach, np. w przypadku zachlapania powierzchni modułu wodą. W tym modelu poszczególne „warstwy” spajane są metodą bondingu optycznego. Jej użycie wpływa m.in. na poprawienie jakości prezentowanych treści, niwelując zjawisko refrakcji światła, jak też ograniczenie występowania zamgleń powstających na skutek wnikania wilgoci i kurzu w szczeliny modułu. 

Elektronika konsumencka koniecznie z wyświetlaczem  

Obecnie niemal wszystkie sprzęty domowe wyposażone są w ekrany. W elektronice konsumenckiej znajdują zastosowanie różne popularne technologie wizualizacji informacji. Wśród nich również te, które wydawałyby się niszowymi, jak chociażby refleksyjne wyświetlacze LCD. Wciąż natrafimy na nie np. w stacjach pogody.  

Ciekawymi rozwiązaniami, które można zastosować np. w sprzętach RTV i AGD, są tzw. bar type, czyli warianty panoramiczne. Wśród nich również wyświetlacze LCD-TFT, jak np. 3.9-calowy model WF39ETWASDNN0# firmy Winstar (il. 2) o rozdzielczości 480×128 px, jasności 500 cd/m2, kontraście 800:1 i kątach obserwacji 80°/80°/80°/80°.  

Powszechnie stosowane w elektronice konsumenckiej są również monochromatyczne wyświetlacze OLED. W ofercie Unisystemu dostępne są rożne warianty tego typu modułów – zarówno w zakresie rozmiarów (od 0,49″ do 5,5″) jak i kształtów (okrągłe, kwadratowe, prostokątne). Wśród nich np. 0,96-calowy model WEO012864AB od Winstara, na którym możliwe jest prezentowanie treści w dwóch kolorach – żółtym i niebieskim. 

Dobieranie wyświetlaczy do aplikacji wpisujących się w kategorię smart home nie jest skomplikowane. Warunki panujące w domach są przewidywalne – stały dostęp do światła, delikatnie wahania temperatury i wilgotności. Zwykle – choć oczywiście zależy to od przeznaczenia sprzętu – znikome ryzyko występowania ekstremalnych zdarzeń, jak np. zalania. Dla projektantów jest to okazją do tworzenia unikalnych rozwiązań, a także eksperymentowania z różnymi technologiami.  

Potrzebujesz customizowanego rozwiązania dla aplikacji smart home? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy w zaprojektowaniu odpowiedniego modułu.  

2022-11-23

Najnowsza Baza Wiedzy

Wyświetlacze LCD-TFT – w poszukiwaniu nietypowych kształtów

Większość otaczających nas wyświetlaczy LCD-TFT to prostokąty w proporcjach zbliżonych do popularnego 16:9. Jesteśmy do tego formatu przyzwyczajeni i sprawdza się on w większości zastosowań. Jednak w ostatnich latach rośnie...

Wyświetlacze do przenośnych urządzeń pomiarowych

Metrologia przemysłowa to dziedzina, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Producenci, chcąc dostarczać klientom rozwiązania najwyższej jakości, wprowadzają do procesów produkcyjnych kolejne etapy weryfikacji, także z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń...

Jak zabezpieczyć ekran przed zanieczyszczeniami?

Utrzymywanie ekranu w czystości poprzez przetarcie powierzchni ściereczką z mikrofibry, to tak naprawdę ostatni etap „czyszczenia”, pozostający w gestii użytkownika modułu. W czasie projektowania urządzenia warto rozważyć różne formy zabezpieczania...

Testy EMC – Czym są i dlaczego są konieczne?

Twój nowy produkt. Zaawansowany sprzęt dedykowany branży wojskowej, medycznej, transportowej, lub po prostu przeznaczony na rynek konsumencki. Projekt dopracowywany w najmniejszych szczegółach przez kilka miesięcy lub nawet lat. Dziesiątki, jeśli...

Scroll to Top