Bonding Optyczny - Co jest ważne przy wyborze wykonawcy

Bonding Optyczny – Co jest ważne przy wyborze wykonawcy

Bonding optyczny 

(klejenie optyczne) jest wykorzystywany do zespolenia ze sobą wyświetlacza z panelem dotykowym. Do całej operacji potrzebny jest specjalny klej oraz unikalna technologia producenta. Co uzyskujemy? Wysokiej jakości produkty, które posiadają lepszą wydajność optyczną, trwałość oraz inne korzyści, opisane w dalszej części artykułu.

Technologia klejenia optycznego pozwala również na połączenie wyświetlacza z transparentnymi warstwami ochrony elektromagnetycznej lub ze specjalnymi powłokami np. AG (anti–glare), AR (anti–reflective), HC (hard coating) i filtrami polaryzacyjnymi.

Duży wpływ na rozwój i wzrost popularności klejenia optycznego ma zastosowanie go w smartfonach, w wyświetlaczach w deskach rozdzielczych samochodów (elektryczne samochody Tesla). Bonding optyczny jest również często używany w rozwiązaniach przemysłowych, np. w aplikacjach medycznych, wojskowych czy urządzeniach przemysłowych, w których bardzo ważna jest jakość wykonania, trwałość oraz specyfikacja optyczna.

Proces bondingu optycznego można podzielić na trzy główne etapy:

Przygotowanie – w zależności od takich parametrów jak wielkość wyświetlacza, umiejscowienie aplikacji w pomieszczeniu lub na zewnątrz, temperatur pracy i innych, dobierany jest odpowiedni typ kleju. Wyświetlacz i szkło/panel dotykowy musza zostać oczyszczone.

Dozowanie kleju – klej musi zostać precyzyjnie zaaplikowany na całą powierzchnię wyświetlacza

Spajanie (bonding) i utwardzanie – najważniejszy etap całego procesu, panel dotykowy jest nakładany na moduł LCD, tak by nie było żadnych przerw i pęcherzyków powietrza. Następnie klej jest utwardzany za pomocą światła UV – brak obróbki cieplnej redukuje ryzyko skurczenia się materiału.

Zalety bondingu optycznego:

Redukcja odbić światła i lepsza jakość wyświetlanego obrazu – w bondingu powietrznym światło z zewnętrznego źródła podczas przenikania przez panel i szczelinę powietrzną pomiędzy wyświetlaczem i szkłem, ulega refrakcji, przez co część światła odbija się z powrotem, tworząc odblaski na ekranie. 

Ten sam efekt obywa się w drugą stronę – światło generowane przez podświetlenie modułu LCD, przechodzi przez granice ośrodków o różnym współczynniku załamania światła, co powoduje częściowe ugięcie. Efektem jest zmniejszony kontrast i czytelność wyświetlacza. Klej zastosowany w bondingu optycznym zmniejsza efekt refrakcji, gdyż współczynnik załamania światła kleju jest zbliżony do szkła.

Brak kondensacji wilgoci i zabezpieczenie przed kurzem – wilgoć i brud mogą wnikać w szczelinę między warstwami monitora, co ma negatywny wpływ na czytelność wyświetlacza. Wypełniona klejem przestrzeń pozwala na uniknięcie tego problemu, obraz jest czytelny w każdym środowisku np. na zewnątrz, w halach produkcyjnych i magazynach, w szpitalach.

Zwiększona wytrzymałość fizyczna – wyeliminowanie szczeliny za pomocą żywicy (kleju) zwiększa jego wytrzymałość fizyczną, co pozwala na zastosowanie gotowego modułu w miejscach publicznych, fabrykach i aplikacjach militarnych. Klejenie optyczne pozwala na uzyskanie normy IK7 – ochrona przed udarami mechanicznymi o energii 2J.

Ryzyko współpracy z niedoświadczonymi partnerami

W zależności od końcowej aplikacji i środowiska, w którym będzie funkcjonowało urządzenie, pomagamy dobrać odpowiedni rodzaj/mieszankę kleju żywicznego, by przeciwdziałać możliwym efektom negatywnym:

efekt mura – naprężanie kleju, które może powodować naprężenia mechaniczne panelu LCD TFT, szczególnie widoczne w przypadku wyświetlania ciemnej treści i przy słabym oświetleniu, odpowiednio dobrany klej i etapowy proces utwardzania pomaga zminimalizować koncentrację naprężeń i znacząco zmniejszyć szansę występowania efektu mura.

kurczenie się kleju (rozwarstwienie modułu) – kurczenie się kleju w wysokich temperaturach może powodować rozwarstwienie spoiwa z wierzchnim materiałem, oferowana przez nas technologia pozwala zwiększyć przyczepność do kleju i materiałów, które są łączone w całym procesie. Przeprowadzony test termiczny pokazał, że przy 85°C efekt nie występuje.

żółknienie – pod wpływem ekspozycji na środki chemiczne i promieniowanie UV źle dopasowana mieszanka kleju żywicznego może zżółknąć, co negatywnie wpływa na wizualny odbiór modułu. Dlatego pomagamy w doborze odpowiedniej mieszanki w zależności od wymagań aplikacji, by zapewnić jak najwyższą jakość wykonania i funkcjonowania modułu.

Wysoka jakoś wykonywanej usługi i opisane wcześniej zalety pozwalają na wykorzystanie klejenia optycznego w każdej aplikacji, szczególnie gdy środowisko funkcjonowania jest wymagające, np. praca w szerokim zakresie temperatur, bezpośrednie nasłonecznienie. Jest to doskonałe rozwiązanie do wykorzystania w rygorystycznym otoczeniu, szczególnie w projektach medycznych, wojskowych i automatyki produkcyjnej.

Po dodatkowe informacje zapraszamy do kontaktu .

Monika Musielak

Najnowsza Baza Wiedzy

Wyświetlacze dla rozwiązań smart home

Można powiedzieć, że ekrany wtopiły się w otaczającą nas przestrzeń publiczną. Trudno sobie wyobrazić powrót do tradycyjnych form podróżowania bez zaawansowanych systemów informacji pasażerskiej, których kluczowym elementem są wyświetlacze –...

Testy EMC – Czym są i dlaczego są konieczne?

Twój nowy produkt. Zaawansowany sprzęt dedykowany branży wojskowej, medycznej, transportowej, lub po prostu przeznaczony na rynek konsumencki. Projekt dopracowywany w najmniejszych szczegółach przez kilka miesięcy lub nawet lat. Dziesiątki, jeśli...

Kolorowy E-papier – Jak to działa?

O e-papierze opowiadaliśmy już wielokrotnie. To temat, który z wraz z upływem czasu i szybkim rozwojem tej technologii staje się coraz bardziej interesujący. Nie tylko opisywaliśmy co ciekawsze moduły EPD...

Pojemnościowe Panele Dotykowe – Jak to działa?

Na rynku dostępnych jest kilka technologii wykorzystywanych przy produkcji ekranów dotykowych. Urządzenia obsługiwane za pomocą dotyku są często spotykane w przestrzeni publicznej, a ich użytkownicy mogą mieć codziennie styczność z...

Przewiń do góry